Hodonín-Skalica 2014 - cizinci kralovali

15.12.2014 19:11

Máme za sebou 24.ročník a ten si běžci budou pamatovat hlavně kvůli velmi teplému počasí na toto téměř vánoční období. Přesto je potrápil tradiční vítr mezi Holíčem a Skalicí a to je to, co dělá obrácenou trať ze Skalice do Hodonína rychlejší. Nebudu hodnotit výkony, ale ukáži vám tentokrát složení startovního pole.

Přestože byl na moravské straně velký úbytek běžců kvůli současně probíhajícimu závodu ,,Brněnského poháru,, tak nakonec do cíle doběhlo 368 závodníků. Přihlášených bylo 438 a ten úbytek byl z důvodů nemoci atd. stejný jako každý rok.

24.ročník asi zanamenal rekord na věčné časy, co se týká veteránů nad 80 let. Nejstarší 89 letý František Tomášek doběhl za 2:05:13, 87 letý Jirka Soukup, ač samá modřina po pádu na Velké Kunratické to zvládl za 2:06:34 a vítěz této kateg. 80 letý Jirka Pejpal to doběhl dokonce za  1:27:17. Co na to víc říct. Jenom obdivovat, jakou mají stále vůli trápit se na tak náročném běhu.

V závodě startovalo 189 veteránů a 179 mladých běžců. Odvážných žen se našlo 61 a jenom v cíli stálo dalších dvacet běžkyň, které si na tak dlouhou trať netroufaly. Snad za rok to zvládnou i ony.

Zcela v režii zahraničních hvězd se letos odehrál tradiční moravsko-slovenský závod Hodonín-Holíč-Skalica. Dvanáct a půl kilometru zvládl nejrychleji Ukrajinec Vasyl Matviychuk. Časem 38:38 zaostal téměř o minutu za loňským výkonem Keňana Mwangiho. Ženám stejně jako loni kralovala Maďarka Tünde Szabó. I její výsledek 46:51 však byl výrazně slabší než v roce 2013.

Téměř čtyřem stovkám běžců tentokrát relativně přálo počasí. Slunečno a příjemných osm stupňů většina z nich za čtyřiadvacet ročníků nepamatuje. Jediným problémem se tak stal už prakticky neodmyslitelný vítr. Ačkoli se ještě hodinu před závodem zdálo, že na rovném a ničím nekrytém úseku mezi Holíčem a Skalicí bude foukat snad dokonce do zad a závodníci už skoro uzavírali sázky, kolik z nich si vylepší osobáky, fučák nezklamal a po většinu trati dul proti nebo nepříjemně z boku.

Své by o tom mohl povídat nestor a vytrvalecká legenda Jiří Soukup. Ten spolu s polským handicapovým běžcem Zbygniewem Stefaniakem absolvujícím závod o francouzských holích startoval hodinu před hlavním polem.

"Bylo to dost kruté. Myslel jsem, že bude víc teplo, a tak jsem si vzal jen jedno triko, přestože mám v baťohu další dvě. Vyběhl jsem navíc i bez rukavic. Ona dnes nebyla zima, chlad dělal vítr, byl nepříjemný, foukal proti a já měl co dělat,