Medlenov chodník - velké zlepšení

23.09.2011 19:42

Rekordní GBELY pro Valachoviče

Rekordní počet 107 vytrvalců odstartoval v 17:00 na trať dlouhou 9,8 km. Potřetí během šesti dnů vyhrál Jakub Valachovič, druhý Luděk Durďák byl v cíli pomalejší o 37 s, třetí doběhl Mirek Hlúpik před obhajcem prvenství z loňska Jánem Matúšem.

V ženách byla nejrychlejší veteránka Marta Durnová, druhá doběhla Kateřina Hofírková a třetí byla veteránka Zuzana Stoličná.

Velmi potěšila i větší účast dětí v mládežnických kategoriích.

Pořadatelé závodu - GBELSKI STRÝCI - TO ZVLÁDLI NA VELKOU JEDNIČKU !!!

Víťazná aura v Gbeloch!

Malacky (23. 9. 2011, 23:30 min). Akási zvláštna aura dnes ovplyvňovala preteky v Gbeloch na 24. podujatí Moravsko–slovenského pohára (MSBP). Oficiálna porcia 9800 metrov priniesla radosť i sklamanie. Niektorých časy boli veľmi dobré, u iných zodpovedali realite. Verme domácim usporiadateľom, že namerali presne a trať skutočne merala desať kilometrov bez dvesto metrov.

Medlenov chodník je kombináciou asfaltovej cesty, lesného a piesčitého povrchu. Trať je možno všelijaká, len nie fádna. A zjavne veľmi rýchla. Prevažuje rovinka, lesné a cestné pasáže sa striedajú, až sa príde na piesčité chodníky, ktoré sú predzvesťou tiahleho piesčitého kopca poľom pred Gbelmi. Potom bežci krúžia ešte vyše dvoch kilometrov po Gbeloch. „Vždy som myslel, že Gbely sú dedina a smial som sa, keď som na oficiálnom webe čítal Mesto Gbely. Beriem späť. Po Gbeloch sme krúžili a stále to nemalo konca kraja,“ priznal Jakub Valachovič, ktorý taktiež pochádza z „úžasného“ mesta zvané Malacky. Trať je vskutku krásna, očarujúca. Po vybehnutí z mesta nasleduje pekná pasáž po asfaltke, vedúcej borovicovými lesmi. Bežci tu vdychujú svieži lesný vzduch a bez preháňania to tu pripomína chránený park. Potom nasledujú lesné pasáže, ktoré sa náramne ponášajú na tie v Šaštíne (Beh Šaštínskymi bormi – podľa ankety na webe BK Hodonín jeden z najkrajších pretekov MSBP).

Súboj „sparingov“?

Z bežcov, ktorí trénujú v Malackách štartoval Ján Matúš, ktorý Gbely pozná ako vlastné topánky. Tu vyrastal, tu sa píšu počiatky jeho športovej i životnej cesty. Tu vyhral už niekoľkokrát pred tým, napríklad minulý rok utvoril traťový rekord 35:14 min. Tak vravel, nemáme dôvod mu neveriť. Naopak – radi uveríme, keďže druhý člen malackej vytrvalostnej ekipy Jakub Valachovič sa hotoval na desiaty triumf v MSBP. Minulý víkend utrhol dve víťazstvá v MSBP – v Holíči a v Dolných Bojanoviciach. V stredu vyhral stípliarske preteky (3 km s prekážkami) v Děčíne a teraz išiel zaťažiť svoje konto ďalšími pretekárskymi kilometrami. „Byť tvoj tréner tak ťa zabijem. Veď ty vôbec netrénuješ, stále len pretekáš. Zničíš sa,“ s úsmevom vravel Pavel Bíla, riaditeľ MSBP. Je fakt, že Valachovič, zatiaľ stále nezamestnaný, má dosť času na behanie. Však počkajme, ako to bude zvládať, keď konečne začne pracovať ako všetci ostatní ľudia.

Durďák stále lepší

Súperi sa zišli v hojnom počte. Vlastne celé preteky boli veľmi početne zastúpené – veď štartovalo dohromady 107 pretekárov. A to bol piatok, záver pracovného dňa a týždňa. Najväčší konkurenti pre Valachoviča a Matúša sa skrývali v Skaličanoch Miroslavovi Hlúpikovi alebo Eduardovi Králikovi (bol napríklad druhý na pretekoch v Šaštíne). Ako víno dozrieva v závere sezóny Luděk Durďák (SDH Rohatec) a stáva sa čoraz nebezpečnejším súperom aj pre top favoritov. Opäť skvelé predstavenie sa očakávalo aj od veteránov – Petra Portášika, Jiřího Brožíka, Jana Miškeříka (muži nad 40 rokov) alebo Pavla Klimeša (nad 50 rokov). Hlavnou favoritkou medzi ženami v hlavnej kategórii bola osemnásťročná Strážničanka Kateřina Hofírková (Olymp Brno), ale mala zviesť súboj o neoficiálny post najrýchlejšej ženy celkovo s veteránkou (nad 35 rokov) Martou Durnovou (Branopac Veselí nad Moravou), ktorá prišla nachladnutá a rozhodne nie v optimálnej situácii. Naša Gabika Janíková (AC Malacky) minulý rok zablúdila a chcela odčiniť minuloročný neúspech. Okrem Durnovej v kategórii žien nad 35 rokov mala silné súperky v podobe Zuzany Stoličnej (REDE Bratislava) alebo Jany Klimešovej (Kyjov), ale aj ďalších veteránok. Napokon v hlavnej kategórii štartoval z AC Malacky Július Ožvold. Ten sa mal snažiť zabehnúť optimálny čas pred pretekmi na desať kilometrov. V Gbeloch to bola takmer desiatka.

Desiaty triumf

Po štarte sa balík 107 bežcov vydal v ústrety Medlenovmu chodníku. Ján Medlen objavil v tomto regióne ložiská ropy a otvoril tak Gbelom cestu k ekonomickej prosperite. Trať sme si už opísali, tak môžeme v stručnosti zhodnotiť priebeh pretekov. Do čela sa od začiatku prepracovalo duo Valachovič a Matúš. Najmä Matúša gbelské publikum rado povzbudilo ako domáceho pretekára, hoci štartujúceho za Junior Holíč. Za týmito dvoma bežcami sa zoradili najbližší prenasledovatelia – Hlúpik, Durďák a prekvapujúco aj Viliam Dinžík (Spartak Myjava). „Za nami od začiatku bežala skupina ďalších bežcov. Logika mi radila pridať tempo. cítil fajn a stupňovanie tempa mi nerobilo väčšie problémy. Čoskoro som bežal sám a tempo mi pripadalo vysoké. Pred stúpaním, ktoré predznamenalo vbiehanie späť do Gbel som si myslel, že mám komfortný náskok,“ popisoval prvú polovicu trate Valachovič. V tom čase už začal odpadávať (nie doslova) Ján Matúš, ktorého predstihlo duo Hlúpik – Durďák. Tí sa dokonca dostali na dostrel Valachovičovi, ktorý bežal možno osemdesiat metrov pred nimi. Malacký bežec si nemohol byť ničím istý. Prišla pasáž „motania sa“ v gbelských uličkách. Valachovič našťastie našiel v sebe dosť síl na to, aby tempo stupňoval a udržal si s prehľadom víťazstvo v 24. kole MSBP a celkovo desiate v pohári v tomto roku. Zároveň podľa neoficiálnych správ vylepšil doterajší traťový rekord. Pred Luďkom Durďákom napokon vyhral o 23 sekúnd. „Luděk podľa môjho názoru dosiahol svoj najlepší výsledok v tomto roku 33:27 min, tretí bol taktiež v expresnom čase Miroslav Hlúpik 33:32 min. Môj čas za 32:50 nie je vzhľadom na celú dobrú sezónu, ktorú mám excelentný, možno je až priemerný a ovplyvnený únavou z posledných dní,“ mienil Valachovič. Treba podotknúť, že Luděk sa už zrejme spamätal zo straty svojho dresu vo Vnorovoch. Teraz behá v novom – modrom od mizuna, ktorý mu sľúbil darovať Peter Portášik. Že by mal na Durďákových výkonoch svoj podiel?

Sklamanie a taktická chyba

Ján Matúš dosiahol taký čas, na aký asi v skutočnosti má. Sám priznáva, že tréningov je málo, občas nejaké to zranenie. 34:36 min nie je až taký zlý výsledok, skôr mrzí prehra so súpermi, ktorých v minulosti s prehľadom porážal. Mirek aj Luděk vyhrali pred Janom o vyše minútu. Na piatej priečke za našim bežcom dobiehal vytrvalec z Myjavy Vilo Dinžík (35:05 min). Jano teda nebol spokojný. Ďalší prepadák spôsobený vlastnou chybou predviedol Julo Ožvold, ktorý bol veľmi sklamaný. Opäť prepálil úvod, opäť odbehol svojim papierovým súperom a vydal sa stíhať tých, ktorí napokon skončili na stupňoch. Julo medzi nimi nebol – ten skončil v poli porazených slabým časom 37:22 min. Tí, ktorých od začiatku zanechal ďaleko za sebou, ho predstihli. A pre Ožvolda to bola ďalšia trpká pilulka.

Gabika taktiež spokojná

Štvrtá od nás štartovala pochopiteľne Gabika Janíková, ktorá môže ísť príkladom pre všetkých ostatných ľudí, ktorí majú radi beh a vedia, že ho nevykonávajú na špičkovej úrovni. Gabike Moravsko–slovenský pohár sedí, v kategórii žien nad 35 rokov vedie súťaž Grand Prix Záhorie, pozorne eviduje svoje časy na jednotlivých pretekoch a vždy sa ich snaží prekonávať. A ak to nevyjde (a stáva sa to...) Gabika prehryzne sklamanie a vždy rada príde na ďalšie preteky. Občas sa sťažuje, že blízke okolie nechápe jej vášeň pre šport. My ho chápeme a plne podporujeme. V Gbeloch si zlepšila svoj vlastný rekord na trati o tri minúty. To je už riadna porcia. Gabike gratulujeme, tá mala dôvod na úsmev. Dosiahla sympatický čas 49:28 min, v náročnej konkurencii veteránok dobehla šiesta.

Tvrdý súboj štyridsiatnikov

Najrýchlejšou ženou celkovo bola Marta Durnová, ktorá i napriek nepriaznivému zdraviu pohodlne vyhrala (42:37 min). Hlavnú ženskú kategóriu vyhrala Katka Hofírková, ktorá sa v závere sezóny tiež viditeľne lepší. Ako vždy vynikajúco bežal päťdesiatnik Pavol Klimeš, ktorý vyhral kategóriu nad 50 rokov. Minule sme omylom napísali, že v Radošovciach dostal pečené prasiatko ako odmenu. Tak to dávame ako tip pre usporiadateľov ďalších niektorých ďalších pretekov. Kategóriu štyridsiatnikov vyhral Peter Portášik, ale len o tri sekundy pred Janom Miškeříkom z Lipova. Súboj týchto dvoch pretekárov patril k ozdobám pretekov.