Horňácká 25

07.08.2016 20:09

46.ročník závodu ,,Horňácká pětadvacítka,, je úspěšně za námi a tak můžeme hodnotit průběh velmi příjemného odpoledne ve Velké nad Veličkou.

Tento závod se vrátil do naší soutěže před pěti lety a opět začíná být populární. Každý rokem se zvyšuje celková účast ( 2012-150, 2013-150, 2014-191, 2015-206, 2016-222) a je vidět, že ten krok k dvěma závodům na 8 a 25 km byl správný. Ta doba, kdy každý běžec chtěl běžet závod na 25 je pryč. Většina běžců se musí ohánět v práci co to dá a nemá čas kvalitně potrénovat na 25 km.Je to sice náročné ve Velké co se týká toho, jak rozdělit ceny do kategorií, Ale já mám názor, že lepší je dát příležitost si zaběhat 8 km, než běžet pouze trať na 25 km. Snad to většina neoceněných závodníků na 8 km (M 40,50,60) pochopila.

Jak se závodilo

Dětské kategorie ze začátku vypadaly, že dětska daly přednost koupališti, ale nakonec se to rozjelo a bylo se na co dívat. Některé kategorie jsou tak bojovné a vyrovnané až do cíle, že je mi až líto těch, co se nakonec neumístní na stupních.

Dětí doběhlo do cíle 94, trať dlouhou 8 km absolvovalo 72 závodníků a vytrvalců na 25 km bylo 56.

Tonda Vrba tak mohl zapsat rekordní účast 222 závodníků.

V 17 hodin byl společný start na 8 km a 25 km a závodníci nejprve absolvovali dva cca 1,5 km dlouhé  okruhy obcí a pak se již vydali na tradiční trať do Javorníku, zpět do Velké. 8 km závod končil na náměstí a jako první se objevil v pohodě běžící Luděk Durďák - 25:38. Druhé místo patřilo lońskému vítězi - Lukáš Soural - 25:55 a jako třetí byl v cili objev této sezony Petr Buček z Těmic - 25:55.

Ženám kralovala v této sezóně v pohodě běhající Irena Pospíšilová - 29:09. Druhá doběhla vítězka Ž 35 Erika Farkašová - 31:08 a třetí místo v absol.pořadí patří vítězce Ž 45 - Blažena Kocúriková - 31:56. Květoslav Hána to dal v 79 letech za 45:02 !!! (říkal, že prej mu to již tak nejde).

To vytrvalci museli ještě pokračovat, vyběhnout kopeček k nádráží ve Velké, pak proběhnout Hrubou Vrbkou na Lipov, popasovat se s větrem na trati do Louky a konečně uvidět v dálce komín velické Kordárny a tím blížící se cíl na náměstí ve Velké.

Jasný favorit ultramaratonec  Dan Orálek si proběhl svůj sólo závod a vyhrál časem 1:30:00. Druhý byl Jakub Janíček - 1:33:22 a parádní závěr předvedl třetí Zdenko Zalubil - 1:34:08.

Nejstarším běžcem na 25 km byl 75letý brněnský běžec Josef Holý - 2:49:31 !!!!!!